Wiele dziedzin medycyny rozwija się z każdym rokiem. Przykładem jest diagnostyka molekularna. Badania molekularne zwane również badaniami genetycznymi, pozwalają na diagnostykę infekcji i chorób genetycznych oraz określanie predyspozycji do określonych chorób. Czym są i kiedy wykonuje się badania molekularne? Te kwestie omawiamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Na czym polegają badania molekularne?
Każde badania są realizowane na podstawie próbek. Nie inaczej jest w przypadku badań molekularnych. Jeśli chodzi o badania molekularne, to są one wykonywane za pomocą próbek materiału biologicznego od osoby, która zleca tego typu badania.
W ramach badań wykorzystuje się różne metody badawcze, takie jak PCR lub sekwencjonowanie Sangera. Obie metody pozwalają ustalić sekwencję nukleotydów w łańcuchu DNA lub RNA.
Dość teorii. Z pewnością chcesz wiedzieć, jak wyglądają w praktyce badania molekularne? W zależności od zleconego badania lekarz pobiera próbkę zawierającą materiał genetyczny. Najczęściej materiał występuje w formie śliny, krwi czy wymazu z jamy ustnej. Po pobraniu materiału następnie laboratorium analizuje go w celu określenia sekwencji nukleotydowych.
Badania molekularne – kiedy się je wykonuje?
Tak naprawdę badania molekularne są realizowane w wielu dziedzinach medycyny. Na przykład w onkologii molekularne badania stanowią jeden z etapów diagnostyki. Pozwalają one sprawdzić, czy pacjent ma chorobę nowotworową.
Molekularne badania realizowane są w ramach diagnostyki chorób wirusowych, grzybiczych, bakteryjnych i pasożytniczych. W praktyce pozwalają zdiagnozować czy pacjent ma wirusowe zapalenie wątroby typu B, czy ma HIV.
Oprócz tego badania molekularne pozwalają również ustalić ojcostwo, pokrewieństwo czy zdiagnozować alergię. Omawiane badania wykorzystywane są również w nutrigenetyce. Dzięki molekularnym badaniom lekarze mogą dokładnie określić, jakie potrawy są odpowiednie dla danego pacjenta.
Badania molekularne – jaką rolę odgrywają w medycynie?
Biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje biologia molekularna, nie da się ukryć tego, że badania molekularne odgrywają ważną rolę w diagnostyce. Dokładna analiza materiału genetycznego z pomocą dedykowanych technik pozwala diagnozować choroby genetyczne i wykrywać mutacje. Oprócz tego badania molekularne umożliwiają na prognozowanie zmian i określenie prawdopodobieństwa wystąpienia jednostek chorobowych. Dzięki temu ludzie mogą zastosować w odpowiednim czasie metody leczenia lub wprowadzić zmiany w swoim życiu, aby uniknąć chorób.