Jakie wybrać rury do sprężonego powietrza?

Jakie wybrać rury do sprężonego powietrza

W ramach instalacji sprężonego powietrza nie tylko sam kompresor jest ważny. Aby cały układ był sprawny, należy poprawnie również dobrać rury do sprężonego powietrza. Sprawa nie jest prosta, ponieważ rury na rynku występują w wielu wariantach, które różnią się materiałem, średnicą, a także indywidualnymi parametrami. Jakie wybrać zatem rury do sprężonego powietrza? Odpowiedź znajdziesz właśnie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Rury do sprężonego powietrza – charakterystyka

W wielu przedsiębiorstwach specjaliści od sprężonego powietrza skupiają się na kompresorze. Oczywiście bez tego urządzenia instalacja nie mogłaby istnieć. Bardzo często zapomina się natomiast o kwestii rozprowadzenia instalacji. Aby kompresor nie dawał się we znaki innym urządzeniom, pracującym w poszczególnych pomieszczeniach należy zapewnić osobne odbiorniki, które mogą być zlokalizowane od siebie nawet o kilkadziesiąt metrów. 

Kompresor nie zapewni indywidualnie dogodnych warunków dla wszystkich odbiorników, tak więc niezbędne są rury do sprężonego powietrza. Taka konieczność w pełni potwierdza, że instalacja powietrza sprężonego jest bardziej skomplikowana, niż można przypuszczać.

Powodem jest to, że wytwarzane powietrze musi być oczyszczone i skierowane do odbiorników. Dlatego między innymi rury do powietrza sprężonego muszą być odpowiednio dobrane i wdrożone.

Aluminiowe rury do sprężonego powietrza

W czasie montażu instalacji sprężonego powietrza przy zakupie kolejnych elementów są rozważane aluminiowe rury do sprężonego powietrza. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ współczesne instalacje przewidują montaż elementów wykonanych z aluminium. Powodem takiego zjawiska jest duża różnorodność aluminiowych rur, ponieważ występują o średnicach od 16 mm do nawet 160 mm. Co więcej, zapewniają dobry przepływ powietrza. 

Rury do sprężonego powietrza z tworzywa sztucznego

Jeśli chodzi o rury do sprężonego powietrza, to można kupić produkty wykonane ze sztucznego tworzywa, PCV, poliamidu czy polipropylenu. Rury wykonane z wymienionych materiałów wyróżniają się niskimi cenami, a także wysoką odpornością.